Model Description: GS Portalac TEV12120 12V 12Ah (F2) Replacement Battery
Compatibility: GS Portalac TEV12120 - Direct Replacement
Condition: Brand new, fresh stock
Includes: (1) Battery - 12V 12Ah F2
Warranty: 1 year replacement warranty included
Lifetime expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 12Ah
Terminal Type: F2
Weight: 7.92lbs
Length: 5.95" (151 mm)
Width: 3.86" (98 mm)
Height: 3.7" (94 mm)
Height Over Terminal: 3.94" (100 mm)
Container Material: ABS (Optional UL94-HB & UL94-V0)
Lifetime expectancy: 3-5 years
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 12Ah
Terminal Type: F2
Weight: 7.92lbs
Length: 5.95" (151 mm)
Width: 3.86" (98 mm)
Height: 3.7" (94 mm)
12V 12Ah F2 Replacement Battery for GS Portalac TEV12120
Description
Nominal Voltage: 12V
Length: 5.95" (151 mm)
Width: 3.86" (98 mm)
Height: 3.7" (94 mm)
Nominal Voltage: 12V
Length: 5.95" (151 mm)
Width: 3.86" (98 mm)
Height: 3.7" (94 mm)