Model Description: Ativa AT-BU1200 12V 9Ah (F1) Replacement Battery
Compatibility: Ativa AT-BU1200 - Direct replacement
Condition: Brand new, fresh stock
Includes: (1) Battery - 12V 9Ah F1
Warranty: 1 year full replacement warranty included
Lifetime expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 9Ah
Terminal Type: F1
Weight: 6lbs
Length: 5.94" (151 mm)
Width: 2.56" (65 mm)
Height: 3.7" (94 mm)
Height Over Terminal: 3.94" (100 mm)
Container Material: ABS (Optional UL94-HB & UL94-V0)
Lifetime expectancy: 3-5 years
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 9Ah
Terminal Type: F1
Weight: 6lbs
Length: 5.94" (151 mm)
Width: 2.56" (65 mm)
Height: 3.7" (94 mm)
Ativa AT-BU1200 12V 9Ah UPS Replacement Battery
Description
Nominal Voltage: 12V
Length: 5.94" (151 mm)
Width: 2.56" (65 mm)
Height: 3.7" (94 mm)
Nominal Voltage: 12V
Length: 5.94" (151 mm)
Width: 2.56" (65 mm)
Height: 3.7" (94 mm)