Model Description: FTTH Fiber 12V 7AH PX12072F2-HG Broadband 12V 7Ah (F2) SLA Replacement Battery
Compatibility: FTTH Fiber 12V 7AH PX12072F2-HG Broadband - Direct Replacement
Condition: Brand new, fresh stock
Includes: (1) Battery - 12V 7Ah F2
Warranty: 1 year replacement warranty included
Lifetime expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd
The FTTH Fiber 12V 7AH PX12072F2-HG Broadband replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is manufactured to provide excellent performance and long service life. This battery meets or exceeds the original manufacturer's specifications. This battery is a maintenance free, non-spillable valve regulated sealed lead acid battery.
Our batteries are new and always fresh stock. The FTTH Fiber 12V 7AH PX12072F2-HG Broadband replacement battery is covered by our industry leading 1 year replacement warranty.
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 7Ah
Terminal Type: F2
Weight: 5.40 Lbs
Length: 5.94" (151 mm)
Width: 2.56" (65 mm)
Height: 3.94" (100 mm)
Lifetime expectancy: 3-5 years
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 7Ah
Terminal Type: F2
Weight: 5.40 Lbs
Length: 5.94" (151 mm)
Width: 2.56" (65 mm)
Height: 3.94" (100 mm)
FTTH Fiber 12V 7AH PX12072F2-HG Broadband 12V 7Ah Telecom Replacement Battery
Description
Nominal Voltage: 12V
Length: 5.94" (151 mm)
Width: 2.56" (65 mm)
Height: 3.94" (100 mm)
Nominal Voltage: 12V
Length: 5.94" (151 mm)
Width: 2.56" (65 mm)
Height: 3.94" (100 mm)