Listen Technologies LT-700-216 Portable Display RF Transmitter (216MHz), Dark Grey, Superior Audio Quality, Mic and/or Line Level Inputs, Transmit Up to Three Channels Simultaneously
- Look & Listen LCD shows channel, battery status, and programming information
- Transmit up to three (3) channels simultaneously
- Uses standard alkaline or NiMH batteries
- Transformer charging plug or drop in charging contacts
- Mute switch
- Mic and/or line level inputs
- Frequency Range: 216.0125 - 216.9875 MHz
- Number of Channels: 19 wide band, 38 narrow band
- Frequency Accuracy: ± .005% stability 32 to 122º (0 to 50ºC)
- Antenna Type: Microphone cable
- Transmitter Stability: 50 PPM
- Transmission Range: From 0 to 150 ft. (45.7 m)
- Antenna Connector: 3.5 mm connector
- Output Power: Less than 100mW
- Number of Simultaneous Transmitters: 3
- Power Supply: I/P 120VAC; O/P 7.5VDC 250 mA
- Dimensions: 3" x 5" x 1"
- Weight: 5.8 oz.
Max Price
Price dynamics
22%
Description
- Mute switch
- Mic and/or line level inputs
- Dimensions: 3" x 5" x 1"