Model Description: Yuasa NP24-12, NPL24-12I 12V 26Ah Replacement Battery
Compatibility: Yuasa NP24-12, NPL24-12I
Condition: Brand New, Fresh Stock
Includes: (1) Battery - Replacement for Yuasa NP24-12, NPL24-12I
Warranty: 1 year Full Replacement Warranty Included
Lifetime expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 26Ah
Terminal Type: NB
Weight: 18.2 Lbs
Length: 6.9" (175 mm)
Width: 6.5" (165 mm)
Height: 5" (127 mm)
Lifetime expectancy: 3-5 years
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 26Ah
Terminal Type: NB
Weight: 18.2 Lbs
Length: 6.9" (175 mm)
Width: 6.5" (165 mm)
Height: 5" (127 mm)
Yuasa NP24-12, NPL24-12I 12V 26Ah Sealed Lead Acid - AGM - VRLA Replacement Battery
Description
Nominal Voltage: 12V
Length: 6.9" (175 mm)
Width: 6.5" (165 mm)
Height: 5" (127 mm)
Nominal Voltage: 12V
Length: 6.9" (175 mm)
Width: 6.5" (165 mm)
Height: 5" (127 mm)