Model: CF-FM783-BA
Power: 5V android charging cable
Polymer battery capacity: 1400mah
Time: charging current 250mA, 6 hours full of electricity
Working current: 1mV
Working time: 200 hours(full of electricity)
Size:7 x 5.5 x1cm/2.76 x 2.17 x 0.39inch
Weight: 83g
Schumann wave applied to HIFI:
1. The player has a certain HIFI experience, HIFI equipment level can not be too low.
2. Can hear, the difference between the same system on the different wire to bring the tone changes.
3. It is recommended to buy two sets of trial (the effect is better).
Schumann wave applied to sleep:
2. The trial, plus the appropriate weight for anti-vibration treatment.
3. The appropriate use of paper cloth cloth block indicator light, remove the product at night light
4.Try it for a week and analyze seven days of experience.
Package Included:
1 x Ultra-low frequency pulse generator
1 x USB cable
1 x screwdriver
Note:
1. Package included a generator, power supply are not included.
2.This item is finished product, not need to assemble.
7.83Hz CF-FM783-BA Ultra-Low Frequency Schumann Wave Pulse Generator with Switch Applied to HiFi or Sleep
Specifications:
Model: CF-FM783-BA
Working current: 1mV