1. The panel DC12V/24V interface can be connected to DC 12V or DC 24V, and the current requirement is more than 3A (available battery or power adapter);
Package includes:
1 x Bluetooth Amplifier
1 x Remote,
1 x DC Cable
1 x AC Cable
2 x Speaker Wires
Material: Electronic component
Working voltage: DC12V, DC24V, AC100-240V
Size: Mounting hole: app.140 x 60 x 55mm/5.51 x 2.36 x 2.17in(L x W x H)
Screw pitch: width: 75mm/2.95in; height: 72mm/2.83in
Panel: 165 x 80mm/6.50 x 3.15in(L x W)
Color: As picture shown
How to Connect to Bluetooth :
(Attention: Some mobile phones will prompt for the PIN code. Entering "0000" will work. If your phone supports the easy pairing, there is not need for you to enter a PIN code.)
Radio function operation instructions:
Unfold the radio antenna.
Press the MODE button to switch to the radio state.
Press the play button to search all channels and automatically save the station.
Press the previous or next to switch to the previous or next station.
Power Wiring Instructions (Please follow the instructions carefully to avoid unnecessary damage):
Package includes:
1 x Bluetooth Amplifier
1 x Remote,
1 x DC Cable
1 x AC Cable
2 x Speaker Wires
Cuawan AC 240V DC12V 24V Digital Bluetooth Stereo Amplifier Board AUX Input
Description
Specification:
Material: Electronic component
Color: As picture shown
How to Connect to Bluetooth :
Unfold the radio antenna.